اروپا با چماق تحریم‌ نمی‌تواند از ایران امتیاز جدیدی بگیرد

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی افزود: در موضوع مقابله با اغتشاشات، تدابیر لازم برای مقابله با اقداماتی که مخل امنیت کشور هستند، انجام شد تا اغتشاشات برای حفظ امنیت عمومی پایان یافته و شرایط کشور به سمت عادی شدن حرکت کند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اقدام اروپا در تحریم برخی از نهادها، مسئولان و افراد، موجب تخریب زیرساخت‌های روابط دوجانبه ایران و اروپا است، گفت:  جمهوری اسلامی واکنش جدی و موثری در مقابل تحریم‌های اخیر نشان خواهد داد.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است «پلیس امنیت اخلاقی ایران و دو نفر از چهره‌های کلیدی آن محمد رستمی و حاج احمد میرزایی تحت تحریم قرار گرفتند». طبق این بیانیه، همچنین نیروی انتظامی و چند نفر از رؤسای محلی آن به دلیل نقششان در آنچه «سرکوب اعتراضات» ادعاشده، تحریم شدند.

ابوالفضل عمویی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا، با اشاره به اظهارات مداخله‌جویانه کشورهای غربی در مورد آشوب‌های اخیر در ایران گفت: مقامات و مسوولان در خصوص فوت خانم مهسا امینی توضیح دادند و گزارش دولت و مجلس و نهادهای پزشکی و انتظامی هم در این باره منتشر شده است، این موضوعات داخلی است و کشورهای غربی حق مداخله در امور جمهوری اسلامی را ندارند.

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس با اشاره به انتقادات جمهوری اسلامی به اقدامات اروپا در مذاکرات و عملکرد آنها در روند اجرای برجام، گفت: اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان ناکام بودند. اروپا در دوران مذاکرات نقش سازنده‌ای ایفا نکرد و در مقاطعی خود را به بازیگر منفعل تبدیل کرده و این موضوع تاثیری به سزایی در روند مذاکرات داشت.

طبق بیانیه اتحادیه اروپا، با احتساب تحریم‌های جدید، تحریم‌های حقوق بشری بروکسل علیه ایران اکنون در مجموع شامل ۹۷ فرد و هشت نهاد می‌شود.

به گزارش ایرنا، فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا، ۱۱ مقام ایرانی و چهار نهاد را شامل می‌شود که مشمول ممنوعیت روادید اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی‌ها خواهند شد.

همچینین نام رؤسای نیروی بسیج هم در فهرستی که در روزنامه رسمی این اتحادیه اروپا منتشر شده، دیده می‌شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84919723/%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%DA%86%D9%85%D8%A7%D9%82-%D8%AA%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%86%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%AA%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF%DB%8C-%D8%A8%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D8%AF

عمویی درباره اینکه آیا اروپا از طریق این تحریم‌ها می‌تواند در مذاکرات احتمالی آینده از ایران امتیاز بگیرد،‌ خاطرنشان کرد: اگر اروپا خیال می‌کند با چنین عملکردی موفق به کسب امتیاز از جمهوری اسلامی خواهد شد، مشخص است که شناخت دقیقی از ایران ندارد.

وی تصریح کرد: تحریم‌ها حتما اثربخش نیست چرا که مقامات و مسوولان کشور اموال و برنامه‌ای در اروپا ندارند. اما این رفتار آنها ذهنیت منفی در نزد مقامات کشورمان نسبت به اروپا ایجاد می‌کند.