حکمرانی قدرت‌های نوظهور آغاز شده است

نظری درباره اینکه عضویت رسمی ایران در پیمان شانگهای چه تاثیری در موازنه قدرت علیه غرب دارد، خاطرنشان کرد: در گذشته قدرت‌های اروپایی و آمریکا برای جهان تصمیم گیری می‌کردند، دیگر دوران یکجانبه گرایی نظام سلطه به پایان رسیده است. چرا که قدرت های نوظهوری مانند ایران در کنار چین و روسیه شکل گرفتند که می‌توانند با حمایت از سایر کشورهای منطقه و آسیا آنها راهم به قدرت‌های نوظهور تبدیل کنند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84885361/%D8%AD%DA%A9%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%82%D8%AF%D8%B1%D8%AA-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%B8%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

نماینده مردم خلخال و کوثر در مجلس شورای اسلامی افزود: در دولت‌های گذشته این سیاست مغفول مانده بود و فقط به کشورهای غربی توجه شد که دستاورد اقتصادی هم برای کشور نداشت. در حالی که وقتی بستر لازم برای فعالیت اقتصادی با سایر کشورها فراهم است باید به آن توجه کرد و آیت الله رییسی و دستگاه دیپلماسی کشور این موضوع را در دستور کار خود قرارداده است.

نظری عنوان کرد: اگر تاکنون هم از این ظرفیت‌ها استفاده نشده به دلیل کوتاهی دولت‌های قبل بوده است. در حالی که دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت رسمی خود توافق با چین برای سند همکاری ۲۵ ساله و توافق برای سند همکاری با روسیه و عضویت در پیمان شانگهای و بریکس را به سرانجام رساند که مجلس از این سیاست دولت حمایت می‌کند.

دبیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، فعال بودن دیپلماسی جمهوری اسلامی برای بهبود روابط با کشورهای همسایه را عامل خنثی کردن تحریم‌ها توصیف کرد و گفت: همانطور که رهبر معظم انقلاب بارها تاکید داشتند باید به سمت خنثی سازی تحریم‌ها حرکت کنیم و مراوات با کشورهای منطقه و همسایه در راستای همین سیاست است.

عضویت ایران در شانگهای مانع جولان آمریکا در منطقه می‌شود

وی توانمندی نظامی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران را فرصتی برای کشورهای منطقه دانست و گفت: این موضوع سبب جلوگیری از جولان آمریکا در منطقه می‌شود.

وی با اشاره به اهمیت جمهوری اسلامی ایران به عنوان کریدور بسیار مناسب برای اتصال کشورهای آسیای میانه به آب‌های آزاد تصریح کرد: این ظرفیت برای هر دو طرف جنبه برد – برد دارد. بر همین اساس حضور ایران در پیمان شانگهای برای افزایش صادرات و تراز تجاری بسیار موثر است و کشورهای آسیای میانه هم از امکان اتصال به آبهای آزاد برخوردار می‌شوند.

نظری خانقاه تاکید کرد: کشورهای منطقه و همسایه از اشتراکات فرهنگی و قومی متعددی برخوردار هستند که این اشتراکات در همکاری‌های اقتصادی آنها اثرگذار است. از طرفی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای دولت سیزدهم به عنوان عضو ناظر پیمان همکاری‌های شانگهای معرفی شد که اکنون به عنوان عضو اصلی فعالیت خواهد کرد.

این نماینده مجلس یادآور شد: به عنوان نمونه حجم تجارت ایران با ازبکستان، میزبان اجلاس شانگهای، حدود ۵۰۰ میلیون دلار است که با بهره بردن از همکاری کشورها در این اجلاس و تقویت فضای بازرگانی و تجاری با کشورهای منطقه، این رقم می‌تواند افزایش یابد.

سید غنی نظری خانقاه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره سفر رییس جمهور به ازبکستان برای حضور در بیست و دومین نشست سران سازمان همکاری‌های شانگهای گفت: دولت سیزدهم از ابتدای قبول تصدی مدیریت اجرایی کشور، دیپلماسی قوی و معقولی را در راستای توجه به ظرفیت کشورهای همسایه و شرق آسیا در پیش گرفت که مجلس یازدهم هم این سیاست را تحسین می‌کند.