همه آنچه باید درباره پاور کامپیوتر بدانید، به زبان خیلی ساده!

تعداد مجموعه‌های سیم و چگونگی اتصال آن‌ها به واحد اصلی، در نمونه‌های بسیار متنوع، متفاوت است. تصویر پایین نشان می‌دهد که نوسان در ولتاژ خروجی، چه مقدار با ولتاژ مورد نیاز تفاوت دارد. خط قرمز، جریان ثابت ۱۲ ولتی DC است و خط متغیر آبی، خروجی واقعی را نشان می‌دهد. منابع تغذیه‌ی مرسوم به‌جای APFC از مبدل‌های پسیو استفاده می‌کنند که البته عملکردی مشابه با قطعه‌ی مذکور دارد. قطعات پسیو باوجود تأثیرگذاری کمتر، برای منابع تغذیه با قدرت پایین مناسب و کافی هستند.

آزمایش پاور کامپیوتر با یک تست جامپر ساده

بدون وجود یک منبع تغذیه مناسب بهترین قطعات کامپیوتری هم کارایی مناسبی نخواهند داشت پس همیشه سعی کنید قلبی مناسب برای سیستم خود انتخاب کنید تا قطعات سیستم شما به طور کامل از انرژی کافی بهره مند شوند. حداکثر توان در منبع تغذیه به این معنا است که اگر به‌طور مثال ۶۰۰ وات انرژی از خط ۱۲ ولتی منبع استخراج کنیم، تنها ۵۰ وات برای خطوط دیگر در دست‌رس خواهد بود. خوشبختانه اکثر سخت‌افزارهای موجود در کامپیوتر، سهم عمده‌ای از نیروی خود را از خطوط ۱۲ ولت دریافت می‌کنند. درنتیجه اگر منبع تغذیه‌ی مناسبی را براساس نیازهای کامپیوتر خود انخاب کرده باشید، به‌ندرت مشکل کمبود خروجی خواهید داشت. در سال‌های گذشته انواع منبع تغذیه با شعار ماژولار به بازار عرضه شده‌اند.

چند نکته اضافی برای خرید پاور

باید شما به اندازه فن پاور همچنین نحوه گردش هوا درون کیس کامپیوتر نیز توجه زیادی داشته باشید. هرچقدر سیستم خنک کننده کامپیوتر شما قوی تر باشد بازدهی سیستم گیمینگ شما نیز بالاتر خواهد رفت. تست اجزای پاور چیزی نیست که در توانایی مشتریان عادی باشد، اما با این حال فاکتور بسیار مهمی است. معمولا پاورهای بی نام و نشان ارزان تر، از اجزای الکترونیکی ارزان تری هم ساخته می شوند که بر روی خروجی سیستم و همچنین طول عمر کلی آنها تاثیر گذارند. برای پی بردن به اینکه آیا داخل پاور از اجزای با کیفیت و مناسب استفاده شده یا نه، می توان از نظرات و نقدهای کارشناسان استفاده کرد. یعنی افرادی که می توانند یک پاور را باز کنند و به هدف نوشتن یک نقد آگاه کننده، تک تک اجزا را جدا جدا بررسی و آنالیز نمایند.

در تصویر بالا می‌بینیم که مجموع برق قابل ارائه از همه‌ی خطوط ۱۲ ولتی منبع تغذیه، از ۶۲۴ وات بیشتر می‌شود. اگر مجموع خطوط دیگر را نیز به محاسبات خود اضافه کنم، به عدد ۷۶۰ وات می‌رسیم. رسیدن به این عدد از آنجا حاصل می‌شود که خطوط عادی پنج و ۳/۳ ولت با استفاده از VRMهایی از خروجی ۱۲ ولت به‌دست می‌آیند. به‌علاوه، کل ولتاژ خروجی از یک منبع واحد یعنی برق شهری استخراج می‌شود. درنهایت، نرخ ۶۵۰ وات، همان حداکثری محسوب می‌شود که توان منبع تغذیه را نشان می‌دهد. در ابتدای مقاله گفتیم که نام‌گذاری منابع تغذیه براساس حداکثر قدرت برقی قابل تأمین توسط آن‌ها انجام می‌شود.

پاور ایسوس مدل Asus TUF Gaming 1000W Gold

بعد از اینکه سیم­‌ها را در پین­‌های سبز و مشکی قرار دادید، مبنع تغذیه را به پریز متصل کنید و سوئیچ را نیز روی 1 بگذارید. اسلات PCI Express تنها می‌تواند حداکثر ۷۵ وات نیرو را در اختیار کارت گرافیک قرار دهد؛ بنابراین این اتصال برای تأمین کارت گرافیک‌های بسیار پرقدرت امروزی در پاور تعبیه می‌شود. یک کانکتور ۸ پین دیگر نیز در پاور وجود دارد که از دو مجموعه سیم ۱۲ ولتی و سیم ارت تشکیل شده است. در ضمن اکثر پاورها حداقل دارای یک اتصال پاور PCI Express دارای ۶ یا ۸ پین هستند. تمام پاورها دارای سیم‌های متعدد بلندی هستند که در داخل سیستم دسته‌بندی شده‌اند.

  • اگر شما یک پاور جدید را خریداری کرده‌اید که هر دو از یک مدل کابل‌های مدولار استفاده می‌کنند، شما می‌توانید از کابل‌های قدیمی خود مجدد بهره‌برداری کنید.
  • به طور کلی بهترین بهره‌وری در پاور زمانی رخ می‌دهد که این قطعه تنها از پنجاه درصد ظرفیت خود استفاده می‌کند.
  • اگرچه مدل و شرکت سازنده‌ی قطعات داخلی با هم تفاوت دارد، اما باز هم با ساختاری مشابه در PSUهای گوناگون روبه‌رو خواهید بود.
  • البته اگر می خواهید که بعد از چند سال کامپیوتر خود را آپگرید کنید بهتر است به دنبال یک منبع تغذیه با توان بالا باشید.
  • برخی از تولیدکنندگان پاور ها را با تعداد بیشتری فن راهی بازار می‌کنند.