تاثیر مناقشات بین‌المللی بر تامین کالاهای اساسی/ بی‌توجهی به امنیت غذایی به کشور لطمه می‌زند

وی با تاکید بر اینکه دانش‌بنیان کردن بخش کشاورزی به طور جدی نیازمند پشتوانه اعتباری است، گفت: اگر شرایط مناسب و لازم برای شرکت‌های دانش‌بنیان که عمده آن مربوط به اعتبارات مالی و تجاری‌سازی محصولات تولیدی آنها است، فراهم شود، ارتقای سهم ۴ درصدی این حوزه در بخش کشاورزی وجود دارد.

نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر استفاده از ظرفیت‌های علمی ۲۵۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل بخش کشاورزی اظهار داشت: کشاورزان پیشرو با همکاری خبرگان بخش کشاورزی و بر اساس شعار سال جهت رسیدن به یک نقطه مطلوب محقق می شود تا کشاورزی در مسیر علمی خود توسعه پیدا کند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: برنامه‌ هفتم توسعه با اولویت امنیت غذایی و تغییر الگوی کشت است که مجلس یازدهم نسبت به این راهبرد ملی اهتمام جدی دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از سازمان برنامه و بودجه خواست نسبت به تامین اعتبارات لازم بخش‌های مختلف اهتمام جدی داشته باشد تا انتظارات و امید ایجاد شده در بین مردم و جامعه هدف محقق شود.

عسکری در رابطه با ظرفیت‌های صادراتی کشور در زمینه محصولات و فرآورده‌های کشاورزی گفت: با جمعیت قابل توجهی که در کشورهای همسایه وجود دارد اگر به مزیت‌های نسبی و رقابتی حوزه صادراتی توجه ویژه شود در مسیر توسعه به ویژه در ارزآوری به بهره‌برداری مناسبی دست خواهیم یافت.

عسکری یادآور شد: دولت مکلف به اجرای اسناد ملی است که در راستای اجرایی شدن برنامه الگوی کشت در تهیه و تدوین بودجه ۱۴۰۲ از پیشنهادات و نظرات که براساس نیاز کشور و منطبق بر سیاست‌های جهاد کشاورزی است، استقبال خواهیم کرد.

عسکری با اشاره به نقش‌آفرینی رسانه‌ها در ترویج فرهنگ تولید با کیفیت و بهینه محصولات کشاورزی، گفت: برای توجه به فرهنگ‌سازی نیاز است تا شبکه ملی کشاورزی در سازمان صدا و سیما راه‌اندازی شود که تحقق این موضوع بسیار لازم و حیاتی است.

رییس کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم افزود: دنیا متوجه اهمیت موضوع امنیت غذایی شده است و اگر تدبیر و چاره‌اندیشی نکنیم قطعا آسیب جدی خواهیم دید.

عسکری با بیان اینکه از برنامه تحولی الگوی کشت دهها سال می‌گذرد اما نتایج مطلوبی تاکنون نداشته‌ است، خاطرنشان کرد: باید تمامی دستگاه‌های مرتبط با اجرای برنامه ملی اصلاح الگوی کشت با محوریت استانداران و فرمانداران که خط مقدم این عرصه هستند در رسیدن به اهداف این حوزه گام بردارند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84908879/%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%82%D8%B4%D8%A7%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%84%D9%85%D9%84%D9%84%DB%8C-%D8%A8%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%AC%D9%87%DB%8C-%D8%A8%D9%87

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمد جواد عسکری روز دوشنبه در نخستین اجلاسیه سراسری الگوی کشت محصولات کشاورزی و ابلاغ سند کشت محصولات استان‌ها در سال زراعی ۱۴۰۲ که با حضور معاون‌ اول رئیس‌جمهور برگزار شد، گفت: در شرایط فعلی که مناقشات بین‌المللی هم بر تامین نیاز مصرفی کشور به ویژه در کالاهای اساسی نظیر گندم و حتی نهاده‌های دامی تاثیر گذاشته است، باید با راهکارهای مناسب نسبت به ارتقای توان تولید گام‌های موثر برداریم.