قالیباف: باید علت فوت مهسا امینی بصورت رسمی و روشن اعلام شود

به گزارش ایرنا، در آیین “تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس طرقبه و شاندیز ” که با حضور ۶۰۰ نفر از رزمندگان دفاع مقدس و خانواده شهدای این شهرستان برگزار شد، از خانواده سرداران شهید جمعی ، محمودیان گیلاسی و افشاریان و از شش رزمنده و پیشکسوت دفاع مقدس شهرستان طرقبه شاندیز تجلیل شد.

وی ادامه داد: دفاع مقدس تنها یک پدیده تاریخی نیست بلکه باید باور کنیم که یک فرهنگ است. انقلاب اسلامی را فرهنگ دفاع مقدس در کشور عمر بخشید و تداوم داد سرمایه و همبستگی اجتماعی ما ریشه در فرهنگ در دفاع مقدس دارد. این فرهنگ قابل اشاعه و انتقال و باعث رشد و بالندگی است.

وی ادامه داد: باید در مقابل فتنه هایی که با نگاه از هم پاشیدگی و مبارزه با اساس انقلاب می‌کنند، بایستیم و به معنای واقعی در خدمت مردم باشیم. دسته‌بندی‌های بیخود نکنیم و دوگانگی های بیخود نسازیم. به گونه ای عمل کنیم که همه در سایه نظام جمهوری اسلامی قانونمند و آزادانه حرکت کنند و همه در بُعد مادی و معنوی به پیش برویم و بر مشکلات فائق شویم.

قالیباف گفت: همین فرهنگ است که ما را در شمار ۱۰ کشور برتر دنیا در حوزه قدرت تکنیک و تاکتیک نظامی و بازدارندگی در مقابل قدرت‌های بزرگ قرار داده است، اینها سرمایه اجتماعی ما است و آثار مهمی است که ما را به موفقیت می رساند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قراین و شواهد نشان می‌دهد بعد از حادثه فوت مهسا امینی که اتفاق افتاد، دشمن با یک آمادگی بر بستر این موضوع سوار شد و به میدان آمد و هم علیه تمامیت نظام و امنیت مردم اقدام کرد. کسانی که به قصد براندازی به میدان آمدند غصه هیچکس را نمی‌خورند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در دفاع مقدس از اندیشه ها و باورهایی دفاع می‌کردیم که ریشه در مکتب قرآن و اهل بیت(ع) داشت، افزود: از هویت کشور و سرزمینی دفاع می کردیم که همیشه در آن وحدانیت، توحید و مکتب اهل بیت(ع) بوده است. از عزت مسلمین دفاع کردیم و باعث احیای مجدد اسلام و مبانی دین شدیم و سنت های الهی را در این مقطع زمانی زنده کردیم. دشمن گمان میکرد این نظام در یک هفته و یا یک ماه فرو بپاشد اما روزبه‌روز مستحکم تر شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دفاع مقدس نبود ارتش آزموده و فرهنگ بسیج و سپاه نداشتیم. در دفاع مقدس بهترین بهره وری در استفاده از منابع را داشتیم و فرهنگ قناعت در جامعه ما شکل گرفت که با قناعت زندگی کنیم.

وی گفت: قدرت نظام اسلامی به مردم و باور مردم است که تولید قدرت برای جمهوری اسلامی می کند، اگر همه چیز داشته باشیم اما مردم را نداشته باشیم چیزی نداریم. رضایت مردم تبلور رضایت عینی خداوند است و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین مردم در تولید قدرت شود.

وی با بیان اینکه امروز کشورهای مختلف آسیای غربی و اوراسیا درگیر جنگ و ناامنی است، اما ایران اسلامی جزیره ثبات، آرامش و صلح است. صلح فقط در سایه قدرت امکان پذیر است. اگر قدرت نباشد صلح و آرامش نیست و قدرت است که صلح و آرامش را برای کشور به ارمغان آورده است. امروز موشکهایی ساختیم که بیش از ۵ ماخ سرعت دارد.

وی گفت:  آنها به دنبال اهداف دشمن هستند و طبیعی است که باید با چنین رفتارهایی مقتدرانه برخورد شود. هیچ چیز نباید امنیت مردم و موجودیت نظام را لطمه بزند. خواست دشمن در لطمه به نظام است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، محمدباقر قالیباف روز چهارشنبه در آیین تجلیل از پیشکسوتان دفاع مقدس شهرستان طرقبه شاندیز افزود: این خواست دشمن است تا مردم را مقابل هم قرار دهد. اساس نظام، مردم هستند؛ دشمن هم انسجام و سرمایه اجتماعی را هدف گرفته است، هر کس که کمک کند مردم را مقابل هم قرار دهد اشتباه بزرگی کرده است.

رییس قوه مقننه خاطر نشان کرد: مهمترین و اساسی ترین عنصر بعد از سنت های الهی، مردم بودند که این قدرت را تولید کردند و باور کردند و امروز این جزیره امن و صلح آرامش را در کشور برقرار کرده‌اند؛ باید بدانیم هیچ حکمرانی بدون مردم امکان پذیر نیست.

قالیباف بیان کرد: اگر جبهه مقاومت را می‌بینیم و هژمونی نظام استکباری و رژیم نامشروع صهیونیست را به خطر انداخته و این رژیم کودک کش را به رسمیت نشناخته و نمی شناسد ناشی از انتقال فرهنگ دفاع مقدس است.

وی اظهار داشت: می‌توان اعتراض کرد، اما باید صف خود را از بدخواهان نظام و مردم جدا کرد. امروز حفظ نظام جمهوری اسلامی الویت دارد و وحدت مردم و یکپارچگی و انسجام، فلسفه پیروزی و شکل گیری انقلاب و دفاع مقدس است.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: این قدرت محصول رهبری داهیانه رهبر معظم انقلاب و امام(ره) است. این ملت و مردم با هر گرایش و سلیقه ای که دارند در روزهای سخت پای کار بوده‌اند و همراهی کردند. کنش گری خلاقانه داشتیم که این قدرت تولید شد.

دفاع مقدس یک فرهنگ است

وی ادامه داد: باید هم سازوکارهایی که به کار می گیریم مردمی باشد و هم خروجی های آن سازوکار به نفع مردم باشد، اگر ساز و کاری ایجاد کنیم که مردمی نباشد، هر آنچه خروجی بدهد که به نفع مردم نباشد هرگز قدرت، امنیت، آسایش و آرامش برای کشور برقرار نخواهد کرد.

قالیباف با بیان اینکه باور ما این است که مردم بتوانند نقد آزادانه داشته باشند و اعتراض کنند، افزود: رهبر معظم انقلاب در دیدار با کارگران اعلام کردند که حرف و اعتراض خود را بیان کرده در عین حال صف خود را از دشمن جدا کنید. مسوولان هم باید به اعتراض کارگران رسیدگی کنند و این کار نیز انجام شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: این فرهنگ دفاع مقدس و آرمان‌های شهدا و خواست مردم و رهبری و رابطه بین امام(ره) و امت است. هر تعبیر دیگری جز این نسبتی با افکار امام و خواسته رهبری و مردم ندارد. به سمت ابزار می‌رویم، اما تکیه گاه اصلی ما ابزارها نیستند، تکیه گاه اصلی ما سنت های الهی و مردم است.

سرهنگ باقر مهدیان طرقبه ،رئیس اداره حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس شهرستان طرقبه شاندیز در گفتگو با ایرنا گفت: این شهرستان با حدود ۸۰ هزار نفر جمعیت بیش از ۵۰۰ شهید و ۴۰ جانباز بالای ۲۵ درصد در راه انقلاب اسلامی و حفظ تمامیت ارضی و امنیت کشور تقدیم کرده است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84899605/%D9%82%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%A8%D8%A7%D9%81-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B9%D9%84%D8%AA-%D9%81%D9%88%D8%AA-%D9%85%D9%87%D8%B3%D8%A7-%D8%A7%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D9%88%D8%AF

وی با بیان اینکه منکر معضلات سخت اقتصادی که داریم نیستیم، افزود: اگر با فرهنگ دفاع مقدس به میدان آمده بودیم، امروز دچار این مشکلات نبودیم.

قالیباف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هفته دفاع مقدس بیان کرد: انقلاب نوپای اسلامی در همان آغاز راه با یک جنگ همه جانبه و تهدایدات مختلف داخلی و خارجی مواجه شد، اما دشمن به اهداف خود نرسید و ما به همه موفقیت هایی که مدنظر انقلاب، نظام، مردم و امام(ره) بود، رسیدیم.

قالیباف ادامه داد: اگر در حوزه های فرهنگی اجتماعی و اقتصادی دچار چالش هستیم به این دلیل است که از فرهنگ دفاع مقدس و فرهنگ انقلاب و سنت های الهی و اعتماد به مردم فاصله گرفته‌ایم که دچار این چالش شده ایم.

وی افزود: در دفاع مقدس همه خوش‌بین بودیم و همه به امید آینده بودیم و مطمئن بودیم که پیروزی در یک قدمی ما است و هیچ موقع ناامید نشدیم؛ ناامیدی را فرهنگ شیطانی و امید را فرهنگ الهی و برخاسته از قرآن می‌دانستیم.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه نباید اجازه دهد که دوقطبی های ساختگی دشمنان، مردم را به این سمت و سو سوق دهد.