موافقان رأی اعتماد به زاهدی وفا در صحن علنی مجلس چه گفتند؟

دهقانی ادامه داد: مشکلات ۴۳ سال گذشته وزارت تعاون به او ربط ندارد و او مسئول کارهای دیگران نیست.

وی بیان داشت: در همین مدت کوتاه که رییس جمهور آقای زاهدی وفا را معرفی کرده است، در تعامل تمام با نمایندگان بود. در طول همین دو سه هفته‌ای که مجلس تعطیل بود، بسیار ارتباط خوبی برقرار کردند و الان هم اعتقاد راسخی برای هماهنگی با مجلس دارد. برنامه‌های بسیار خوبی دارد و از افراد معتقد به اقتصاد اسلامی، تمدن اسلامی و عدالت است. معاون وزیر بوده و تجربه خوبی دارد.

این نماینده مجلس با اشاره به این ایراد نمایندگان که وی در دوران سرپرستی تعاملی با مجلس نداشته است، گفت: او در زمان سرپرستی با مجلس تعامل نداشته چون نمی دانست که قرار است وزیر شود؛ او تعامل نداشت و با نمایندگان ارتباط نگرفت چون نخواست لابی کند و این اصلا کار اخلاقی نیست؛ علاوه براین ، سرپرست هرگز همه قدرت و اختیارات یک وزیر را ندارد.

در ادامه احمد امیرآبادی فراهانی در نشست علنی در موافقت با رای اعتماد با وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفت: یکی از موضوعاتی که نمایندگان با آن اشاره کردند، موضوع اموال آقای زاهدی وفا است. در دین اسلام، داشتم ثروت مذموم نیست؛ بلکه مسیر کسب ثروت و خرج مهم است.

 دهقانی: تحصیل در دانشگاه معتبر دنیا جرم نیست/مشکلات ۴۳ سال گذشته وزارت کار به زاهدی وفا مربوط نیست

وی ادامه داد: در غیراینصورت شعله‌های خشم مردم ولایی و بصیر ایران، دودمان شان را به باد خواهد داد.

این نماینده مجلس درباره رای فراکسیون انقلاب مجلس، پیش از جلسه علنی گفت: من عضو فراکسیون نیستم، اما ۳۷ نفر که به هر دلیلی در جلسه حضور نداشتند، در رأی گیری شرکت نکردند، بنابراین رأی ندادن آنها را نباید حمل بر رأی منفی آنها گذاشت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در مسئله‌ ارثیه باید بیان کنم که آقای زاهدی وفا به عنوان امین اموال است و بر اساس سندی که در اختیار رییس مجلس قرار می‌دهم، ایشان امین اموال هستند و باید امانتداری کنند و در مسیر عام‌المنفعه هزینه می‌کنند. براساس بررسی‌های ما تمام نکاتی که آقای زاهدی وفا در همه کمیسیونها گفتند، امین این اموال بوده و بعد از فوت پدر خود، در دادگاه های مختلف مطرح شده و ما آرا را در اختیار رییس مجلس قرار می‌دهم.

دهقانی تعاون را یکی از سه بخش اقتصادی کشور دانست و گفت: آیا غیر از این است متخص علمی دانشگاه و اقتصاددان را بر این بخش بگماریم؟ اینکه وی در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا در تورنتو علم آموزی کرد و در کشور بیگانه و البته در یکی از دانشگاه های معتبر دنیا درس‌ خواند، جرم است؟ مگر پیامبر نفرمودند علم را فرا بگیرید حتی در چین؟

این نماینده مجلس با بیان اینکه زاهدی وفا بر اهداف و مأموریت‌های وزارت تعاون، کار و رفا اجتماعی تسلط کامل دارد، خاطرنشان کرد: آیا این درست است برای یک اقتصاددان این را جرم بدانیم و او را محکوم کنیم که چرا در زندگی شخصی خود موفق بوده و املاک دارد؟ اگر کسی که نمی تواند کار کند و صلاحیت برای وزارتخانه ای ندارد که خود دولت کوچکی است، بحثی مجزا است اما اینکه محکومش کنیم که چرا اموالش را ثبت نکرده، درست نیست؛ چون هیچ مسئولیتی طبق قانون برای انجام این کار ندارد و وقتی وزیر شد باید چنین کند.

ادامه دارد..


منبع: https://www.irna.ir/news/84903676/%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A3%DB%8C-%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D9%87-%D8%B2%D8%A7%D9%87%D8%AF%DB%8C-%D9%88%D9%81%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B5%D8%AD%D9%86-%D8%B9%D9%84%D9%86%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D9%84%D8%B3-%DA%86%D9%87-%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%86%D8%AF

نماینده مردم تهران در مجلس تاکید کرد: زاهدی وفا واقع بینانه به ما گفت این کشور با این وزارتخانه و این منابع، این توانمندی‌ها را دارد و در این توانمندی‌ها چاره سازی می‌کنیم. البته چاره سازی تنها به دست وزیر نیست و دستگاه‌های دیگر، ریاست جمهوری و همه دستگاه‌های اجرایی باید کمک کنند.

امیرآبادی فراهانی همچنین تصریح کرد: فراکسیون اکثریت مجلس امروز صبح ۷۷ رای موافق، ۵۴ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به او داد. یعنی در حقیقت اکثریت افراد حاضر به او رأی مثبت دادند.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این نشست، جلسه صلاحیت علمی و عملی وزیر پیشنهادی برای وزارت تعاون کار ورفاه اجتماعی است، اظهار داشت: وظیفه ما این است براساس معرفی و تأکید رئیس‌جمهور به دیگر صلاحیت های وزیر پیشنهادی تعاون از جمله ساده زیستی، پاکدستی و شفافیت، این صلاحیت‌ها را بررسی کنیم.

دهقانی با برشماری برنامه‌های وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: هوشمندسازی، داده محور بودن وزارت خانه، حکمرانی بین نسلی، شفافیت، ایجاد ارتباط بین شرکت‌ها و سازمان های این وزارتخانه از جمله حلقه‌های مفقوده تعاون است که جزو برنامه ‌های وزیر پیشنهادی است. افزایش حقوق بازنشستگان وافزایش پرداخت مستمری کمیته امداد در این مدت سه ماهه سرپرستی، از نکات مثبت وی است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در جلسه علنی روز -سه‌شنبه ۱۲ مهر- مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی رای اعتماد به زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار، رفاه اجتماعی ، الیاس نادران در موافقت با رای اعتماد به محمد هادی زاهدی وفا گفت:درباره آقای زاهدی وفا ادله ای وجود دارد که احراز پست ریاست در وزارت تعاون را برای ایشان تایید می‌کند. اینکه برخی از دوستان در تریبون مجلس موضوع دعوای خانوادگی ارث و میراث وی را مطرح می‌کنند، درست نیست و این بیانات به این مفهوم است که همه دستگاه ها و کمیسیون ها به درستی رسیدگی نکردند و فقط ایشان درست رسیدگی کرده است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تاکید کرد: آقای پژمان فر( رییس کمیسیون اصل ۹۰) نیز تاکید کردند که در کمیسیون سابقه آقای زاهدی وفا بررسی شد و هیچکدام از ادعاهای نماینده کبودرآهنگ در مخالف با وزیر پیشنهادی درست نیست.

نادران: کمیسیون اصل نود پاکدستی و سلامت مالی زاهدی وفا را تایید کرد

در ادامه الله‌وردی دهقانی روز سه شنبه در صحن علنی مجلس در موافقت با رای اعتماد به وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به وضعیت اخیر کشور گفت: اقدامات دشمن خارجی شکست خورده به سرکردگی آمریکا واسرائیل غاصب و ایادی و اذانب آنها را در ایجاد اغتشاش در کشور محکوم کرده و به آنان هشدار می دهم به تجربه های ۴۳ ساله شکست‌های مفتضحانه خود از مردم ایران عبرت بگیرند و دست از توطئه و شیطنت علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران بردارند.

این نماینده مجلس یادآور شد: امروز در دنیا همه دشمنان همت خود را بر این گذاشتند که شکاف‌های دیدگاهی و مدیریتی به ما تحمیل کنند و بیان کنند که در کشور دودستگی است. رای ندادن به آقای زاهدی وفا باتوجه به اینکه شخص رییس جمهور به احترام مجلس از ایشان دفاع کردند، حتما این شائبه را تشدید خواهد کرد.

وی با اشاره به دیگر نامزدهایی که برای وزارت تعاون مطرح بودند، گفت: چهار نفر دیگر برای وزارت تعاون مطرح بودند و آقای رییس جمهور با توجه به جامعه نگری که داشتند به ایشان رسیدند. آقای امیرآبادی(عضو هیات رییسه مجلس) که برای این پست مطرح بودند، شهادت می دهند که آقای زاهدی وفا به برای این وزارتخانه مناسب است. یعنی اینکه رقیبی از آن فرد دفاع کند موضوعیت دارد.

نادران با بیان اینکه برای شناخت فردی باید با وی همسفر یا همسفره شد، گفت: نزدیک به ۱۰ سفر در سفرهای اربعین با ایشان و خانواده ایشان همسفر بودیم و تواضع و بزرگمنشی، خاکی بودن و عدم توجه به ثروت را در منش و روش ایشان مشاهده کردم، مانند سایر اعضای کاروان در هرجایی استراحت می کرد یا غذا می خورد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: سه کمیسیون تخصصی مجلس صلاحیت زاهدی وفا را بررسی کردند و رای مثبت به زاهدی وفا دادند. البته بدشناسی ایشان این بود که پس از معرفی نمایندگان در حوزه های انتخابی بودند و ایشان فرصت کافی برای دفاع از خود داشته نداشتند.

نادران تاکید کرد: دقت کنید که ما پیام دوقطبی سازی و دوگانگی را به جامعه منتقل نکنیم. حضرت امام هم فرمودند « کاری که می خواهید انجام دهید ببینید آمریکایی‌ها خوشحال می شوند یا عصبانی. اگر آن کار آمریکایی‌ها را عصبانی می کند، حتما کار درستی است.»

وی تاکید کرد: دولت در آستانه تقدیم لایحه بودجه ۱۴۰۲ و برنامه هفتم توسعه است، امور مربوط به بازنشستگان، تامین اجتماعی، صندوق ها، اشتغال و کار از امور بسیار مهمی است که اگر این وزارتخانه را بدون وزیر بگذاریم و چند ماه دیگر این کار به تأخیر بیفتد، مسئولیت نابسامانی و خدای ناکرده انباشت کردن مطالبات بازنشستگان برعهده کیست؟ من نسبت به توانمندی و مدیریت وی شهادت می‌دهم، ولی علاوه بر اینها نسبت به شرایط موجود نیز هشدار و تذکر می دهم.

نادران افزود: آقای شمس الدین حسینی نیز که یکی دیگر از ۴ نامزد تصدی پست این وزارتخانه بود، شهادت داده که آقای زاهدی وفا صلاحیت کافی را دارد، در دوران وزارت آقای حسینی در وزارتخانه اقتصاد در دولت آقای احمدی نژاد، زاهدی وفا معاون آقای حسینی بود و ایشان بر توان مدیریتی وی تاکید داشت، ما نیز نباید پاکدستی، عدالت و توانمندی ایشان را فراموش کنیم و همه گزارشات نهادهای نظارتی را با یک اختلاف خانوادگی مطرح شده در صحن فراموش کنیم و با یک رأی قاطع کابینه دولت را تکمیل کنیم و مشکلات به کوری چشم دشمنان برطرف شود.

امیرآبادی فراهانی اظهار داشت: دو فرزند آقای زاهدی وفا در هنگام تحصیل او در کانادا متولد شدند و فرصت داشت که برای فرزندان خود تابعیت بگیرد اما هیچکدام از این اقدامات را انجام نداده است. این مطالبی که که نمایندگان به خصوص خانم چنارانی اشاره کردند، مربوط به وزرای دولت قبل بود، نه دولت انقلابی. بسیاری از فرزندان وزرای دولت قبل مقیم کانادا و انگلیس بودند.

وی ادامه داد: به هیچ وجه ایشان یک عکس از سفرهای اربعین خود در ۱۰ سفر منتشر نکرده است و در سفر اخیر اربعین هم هیچکس متوجه حضور وی در راهپیمایی اربعین و بازگشتش نشد. چرا که بنایی برای تظاهر ندارد که همه این مسائل ارزش است.

امیرآبادی فراهانی گفت: وزرای زیادی به خصوص در دولت قبل، ارتباطات ناسالمی با نمایندگان برقرار می‌کردند تا رای جمع کنند. اما آقای زاهدی وفا به عنوان یک وزیر انقلابی رعایت کرده است. ما مجلس انقلابی باید از چنین افرادی دفاع و استقبال کنیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، در ادامه جلسه علنی روز -سه شنبه ۱۲ مهر- مجلس شورای اسلامی موافقان رای اعتماد به زاهدی وفا وزیر پیشنهادی تعاون، کار، رفاه اجتماعی از صلاحیت های علمی و سوابق تجربی وزیر پیشنهادی دفاع کردند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: زمانی که در مجلس لایحه خصوصی سازی اصل ۴۴ را بررسی می کردیم، ایشان به عنوان معاون اقتصادی وزارت اقتصاد به مجلس می‌آمدند و شهادت می‌دهیم به لحاظ مدیریتی، توانایی و دفاع از منافع ملی، ایشان اعتدال را رعایت می‌کند. اهل افراط و تفریط نیست. البته اینکه دوستان می‌گویند چرا برنامه‌های وی اینچنین است، باید گفت؛ ایشان می‌توانست تعدادی برنامه‌های دست نیافتنی را ارائه دهد و بعد به کار خود بپردازد.

این نماینده مجلس عدم شفافیت را یکی از مشکلات مزمن وزارت تعاون دانست و اضافه کر د: آقای زاهدی وفا بر شفافیت تأکید دارد و پیگیر مشکلات کارگران و اصلاحات ساختاری وی در این زمینه است. اصلاح دعاوی کارگران از نقاط قوت برنامه های زاهدی وفا است.

امیر آبادی : وزیر پیشنهادی معتقد به اقتصاد اسلامی، تمدن اسلامی و عدالت است

این نماینده مجلس با بیان اینکه بهتر است برای گرفتن پست مدیریت حریص نباشیم ولی اگر به ما مراجعه شد استنکاف هم نکنیم، عنوان کرد: زاهدی وفا برای پست مدیریت حریص نبود و زمانی که به وی مراجعه شد، خودداری کرد که این نشانه تواضع، فروتنی واینکه نمی خواهد مجلس تحت تاثیر لابی های مختلف قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه اشتغال، فقط ماموریت وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیست، عنوان کرد: همه دستگاه ها باید کمک کنند. البته ایشان آزموده است و بنده در دولت آقای احمدی نژاد و چه در زمانی که در ستاد اجرایی فرمان امام(ره) بودم، به توانمندی ایشان شهادت می‌دهم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: زاهدی وفا یک اقتصاد دان با تجربه مدیریتی است، الان در حال پذیرش مسوولیت است و باید به وی کمک کنیم که این مسوولیت را بپذیرد و ان شا الله به وی در انجام بهتر آن کمک کنیم.

نماینده مردم تهران در مجلس در مورد اموال پدری زاهدی وفا نیز گفت: ایشان اموال پدرش را مدیریت می کند، نباید اینگونه تصور کرد که همه مسوولان درباره صلاحیت وی خواب بودند و فقط تعدادی از نمایندگان مجلس از مسائل وی باخبر هستند.

نادران با اشاره به سوابق زاهدی وفا اظهار داشت: وی دانش آموخته دانشگاه امام صادق (ع) است که در کانادا تحصیلات خود را به اتمام رساند. بنده بیش از ۲۰ سال با ایشان زندگی کردم و در دفاعیه‌ها، مدیریت وی و کلاس‌های وی حضور داشتم و از چگونگی مدیریت کردن وی باخبرم.

نادران درباره اینکه گفته می‌شود زاهدی وفا در دوران سرپرستی وزارتخانه تعامل کمی با مجلس داشته است، اظهار داشت: اگر ایشان در دوران سرپرستی تعامل خود را با مجلس زیاد می‌کرد، شائبه لابی گری در وی شنیده می‌شد. مدعی می شدند که وی برای خودش رایزنی کرده است. اما اگر از مجلس رای اعتماد بگیرد، از قول ایشان عرض می‌کنم، حتما تعاملش با مجلس بیشتر خواهد شد و بهتر است تلقی بی اعتنایی از جانب وی به مجلس ایجاد نشود.

وی یادآور شد: ما جلسه بررسی صلاحیت داریم نه محاکمه. وزیر پیشنهادی تعاون از کجا می دانست قرار است ۱۰ یا ۲۰ سال بعد وزیر می شود و همسرش را زمان فرزندآوری به ایران بیاورد. او با توجه به تحصیلات و دانشگاه این صلاحیت را داراست و داشته های خود را در خدمت دانشجویان کشور قرار داد. از حیث اجرایی و تجربه در وزارت اقتصاد، تامین اجتماعی سابقه کار دارد و سرپرستی وزارت کار را عهده دار بوده است و آیا این تجربه ها مهم نیست؟

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر ایشان ارثیه را ضایع می کرد و فقیر می شد آیا نشانه خوب بودن وی بود. در حالی که باید شخصیت وی را مورد مطالعه قرار دهیم. آقای رئیسی نیز شهادت دادند که ایشان عدالت خواه و پاکدست و متواضع است، آقای رییس جمهور به خاطر یک وزیر آخرت خود را به سادگی نمی‌فروشد.

وی با بیان اینکه کارآفرینی فقط برعهده وزارت کار نیست و همه مسئولان دولت مسئول کارآفرینی هستند، گفت: او  مسئول تنظیم کار است و ۷۶ درصد برنامه وی در راستای برنامه وزارت تعاون است. در نهایت اینکه مجمع نمایندگان شمال غرب کشور با برنامه های زاهدی وفا موافق هستند.

وی ادامه داد: من در مورد تحصیل آقای زاهدی وفا در خارج از کشور به فرمایشی از رهبر انقلاب اشاره می‌کنم. ایشان در نکته‌ای می‌فرمایند که ممکن است نخبه‌ای از کشور خارج شود و بخواهد معلوماتی کسب کند، بعد برگردد و بخواهد برای کشور مفید باشد. هیچ ننگمان نمی‌کند که علم را از غربی‌ها بگیریم و وارد کنیم. اما ننگمان می‌کنند که همیشه شاگرد بمانیم و شاگردی کنیم.

نماینده مردم قم در مجلس یادآور شد: مگر شهید چمران در آمریکا درس نخوانده بود؟ اما براساس نیاز اسلام و قرآن برگشتند و هم در لبنان و هم در ایران، به کمک ملت ایران آمدند.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان عقیده دارند که آقای زاهدی وفا در مدت سرپرستی خود در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی تعامل خوبی با مجلس نداشت. خود شما می‌دانید من از افراد حاضر در ستاد انتخاباتی آقای رییسی بودم. در این مدت او هیچ تماسی با ما برقرار نکرد و اخلاق را رعایت کرد. من مدت ۱۰ یا ۱۱ سال است که در مجلس حضور دارم.