وزیر بازرگانی پاکستان: بازارچه مرزی «پیشین – مند» ماه آینده افتتاح می‌شود

وی همچنین پیشنهاد کرد که در هیأت تجاری بعدی که به ایران سفر خواهد کرد، افرادی از بخش داروسازی نیز حضور داشته باشند.

نوید قمر اعلام کرد: تجارت از طریق این بازارچه‌های مرزی تحت سیستم تهاتر انجام خواهد شد. در عین حال نیاز مبرمی به افزایش حجم تجارت نفت و گاز وجود دارد که به افزایش حجم تجارت دوجانبه کمک می‌کند.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت بازرگانی پاکستان، «سید نوید قمر» روز پنجشنبه در اسلام‌آباد با هیات پارلمانی ایران به ریاست «ملک فاضلی» نماینده سراوان و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ایران دیدار کرد.

نوید قمر در پاسخ به پیشنهاد هیات ایرانی درباره افزایش همکاری و تجارت متقابل در بخش داروسازی گفت که پاکستان در بخش داروسازی نیز واردات انجام می دهد و صادرات نیز ادامه دارد.

وزارت بازرگانی پاکستان در بیانیه خود به نقل از اظهارات ملک فاضلی رئیس هیات پارلمانی ایران گفت: نمایندگان ایرانی با ابراز تاسف نسبت به فجایع سیل در پاکستان و جان باختن تعدادی زیادی از مردم این کشور همسایه تاکید کردند که ایران آماده همکاری برای بازسازی مناطق سیل زده در پاکستان است.

در این بیانیه آمده است: رئیس هیات پارلمانی ایران افزود که تهران با جدیت خواهان افزایش تجارت با اسلام‌آباد است و به تازگی در پی کمبود پیاز و گوجه در پاکستان به دلیل خسارات سیل، این محصول را به پاکستان صادر کرد.

وزیر بازرگانی پاکستان در گفت‌ وگو با اعضای هیات ایران اظهار کرد: بازارچه مرزی “پیشین” تکمیل و افتتاح آن در دستور کار قرار گرفته است، همزمان کار در سه بازارچه دیگر شامل گبد، ریمدان و کوهک آغاز می‌شود.

وی افزود: در مجموع ۱۲ بازارچه مرزی برای افزایش حجم مبادلات ایران و پاکستان از سوی دو طرف پیشنهاد شده که از این تعداد ۹ بازارچه مورد تائید متقابل قرار گرفته است.

هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران طی ۲ روز گذشته در سومین اجلاس منطقه‌ای اتحادیه بین المجالس به میزبانی پارلمان پاکستان حضور یافت و در حاشیه این اجلاس با سناتور «مشاهد حسین سید» رئیس کمیسیون دفاعی مجلس سنای پاکستان نیز دیدار کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84888829/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%B1%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%BE%D8%A7%DA%A9%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DA%86%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%B2%DB%8C-%D9%BE%DB%8C%D8%B4%DB%8C%D9%86-%D9%85%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D9%81%D8%AA%D8%AA%D8%A7%D8%AD

وی گفت: ما در حال واردات گاز مایع (LPG) از ایران هستیم و واردات آن نیز باید افزایش یابد و همچنین نیاز به افزایش تولید آن در پاکستان وجود دارد. همچنین پاکستان برای گوادر از ایران برق وارد می کند و این نیز باید افزایش یابد.

هیات ایرانی در ادامه همکاری دو کشور در زمینه انرژی را ضروری دانست و تاکید کرد که کار بر روی خط لوله انتقال ایران به پاکستان نیز باید در آینده نزدیک تکمیل شود.

در این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین مجید ناصری نژاد از کمیسیون انرژی و محسن فتحی از کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ایران و همچنین سید محمدعلی حسینی سفیر ایران در پاکستان حضور داشتند.